Świetlica Środowiskowa w Młynarach rozpoczyna projekt „Ja wam pokażę” w ramach I edycji programu „Mam talent” organizowanego przez ogólnopolską Fundację Przyjaciółka. Na 61 złożonych wniosków, nasza świetlica znalazła się wśród 18 zwycięzców, którzy otrzymali dotację.
Pierwsze zajęcia dla podopiecznych świetlicy rozpoczną się w marcu i będą obejmowały m.in. naukę:
-
gry na instrumentach
-
pływania
-
tańca
-
sztukę samoobrony Aikido,
a także zajęcia sportowo-integracyjne.
Głównym celem projektu jest wsparcie dzieci w rozwijaniu talentów, zdolności i umiejętności poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych, a także zwiększenie oferty prowadzonych zajęć w świetlicy.
ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA
ul. 1 Maja 6
14-420 Młynary
tel. 55 248 69 94
W strukturach organizacyjnych MGOPS Młynary funkcjonuje Świetlica Środowiskowa, która jest placówką prowadzącą działalność opiekuńczo – wychowawczą i profilaktyczną na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. Świetlica jest placówką wsparcia dziennego, przeznaczoną dla 30 dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dla dzieci i młodzieży:
1. niezamożnej, potrzebującej wielorakiego wsparcia
2. zainteresowanej ofertą świetlicy i akceptującą jej normy
3. przejawiającej trudności w zakresie realizacji programu szkolnego
4. chcącej rozwijać swoje zainteresowania
5. przejawiające zaburzenia i defekty uspołecznienia
6. narażonych na brak właściwej opieki ze strony dorosłych w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
Kadrę świetlicy stanowią kierownik świetlicy oraz wychowawca, którzy są wspomagani pracą stażystów skierowanych z PUP oraz wolontariuszy. Funkcjonowanie świetlicy jest również objęte wsparciem sponsorów i darczyńców.
W prowadzonej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w Młynarach od 12.07.2010 – 06.08.2010r realizowany był projekt pt. ,,Jesteśmy w swoim żywiole” finansowany przez Fundację Przyjaciółka ,,Przyjaciele Jelonka”. Założeniem projektu są wakacyjne zajęcia dla dzieci, tematycznie związane z żywiołami, które prowadzą pracownicy i wolontariusze świetlicy. W projekcie bierze udział 15-osobowa grupa podopiecznych Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w wieku od 8 – 15 lat.
Zajęcia zostały podzielone na cztery tygodniowe bloki: Woda, Ogień, Powietrze i Ziemia. W tygodniu Wody dzieci miały za zadanie przygotowanie przedstawienia o życiu w wodzie. Aby przybliżyć wiedzę o wodnych stworzeniach, odwiedziły Oceanarium w Gdyni. W czasie warsztatów plastycznych i teatralnych dzieci starannie przygotowały przedstawienie i potrzebne do niego rekwizyty oraz scenografię. Krótki, ale poruszający spektakl mieli okazję obejrzeć rodzice na zorganizowanym dla nich wspólnym spotkaniu.
Kolejny tydzień minął pod znakiem Ognia. Założeniem tego bloku było przygotowanie przez dzieci pokazu tańca z ogniem. Warsztaty z tej sztuki poprowadzili wolontariusze Paulina Oleńska i Krzysztof Kisiel, którzy na co dzień zajmują się kuglarstwem i należą do elbląskiej grupy fireshow Ignis Fatuus. Okazało się to niełatwym zadaniem, ale czujne oko wolontariuszy, regularne ćwiczenia i zapał podopiecznych przyniosły efekty, zaprezentowane na wspólnym ognisku z rodzicami.
Trzeci blok dotyczył Powietrza, a w jego ramach dzieci zajęły się ćwiczeniami modelarskimi, przede wszystkim budowania latawców i wiatraków. Kilka cennych powietrznych wskazówek podsunął dzieciom pilot z zamiłowania, pan Janusz Malinowski, który spotkanie z dziećmi uświetnił wspaniałą prezentacją własnoręcznie wykonanych zdjęć terenów Warmii i Mazur. Budowa latawców wymagała od dzieci szczególnej precyzji dokładności, ale sprostały zadaniu. Wyniki pracy zostały zaprezentowane na pokazie latawców, zorganizowanym dla mieszkańców Młynar.
Na koniec projektu przypadł blok Ziemi. Zajęcia obejmowały warsztaty lepienia z gliny i tworzenia budowli z piasku. Na te ostatnie dzieci pojechały na wycieczkę do Stegny, gdzie próbowały swoich sił na plaży. Natomiast z gliny, którą dzieci zajęły się już w świetlicy, powstały bardziej trwałe kubki, zwierzaki i inne dziecięce fantazje.
Zajęcia poprowadzili wychowawcy świetlicy: Olga Wajda i Beata Malinowska, a także wolontariusze: Paulina Oleńska, Aleksandra Zabiełło, Krzysztof Kisiel. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach projektu, które będąc wspaniałym elementem profilaktyki były również dobrym urozmaiceniem na długie wakacyjne dni. Była to też świetna okazja do rozwinięcia zainteresowań dzieci, a także znalezienia nowego sposobu spędzania wolnego czasu.
W dniu 22 grudnia odbyła się wigilia dla wychowanków Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej i ich rodzin. Dzieląc się opłatkiem, składano sobie życzenia. Honorowym gościem był Św. Mikołaj, który wszystkim dzieciom wręczył wymarzone prezenty. W podniosłej atmosferze, wśród wigilijnych zapachów (m.in. własnoręcznie pieczonych pierniczków) wspólnie śpiewano kolędy.